10/05/2026
Holičské menhiry
Holič je poklidné městečko na západě Slovenska, co by kamenem dohodil od českých hranic, asi 15 minut cesty od Hodonína a asi 10 minut od jednoho z nejvýznamnějšího slovenského poutního místa – Šaštín.
Menhir je do krajiny lidmi usazený kámen, který se dával na energeticky silová místa a stával se středobodem duchovních praktik. Jejich stáří je kolem 5000 let, některé mohou být mnohem starší. Jsou to němými svědky dlouhé historie osídlení našimi předky před dávnými dobami a často jedinými stavbami, leč primitivními, které po nich zůstaly.
Dnes jen můžeme debatovat nad tím, k čemu se používaly, co tam dělali a jak místa vypadaly přesně.
Především v Anglii je nejznámější kamenný kruh, známý jako kromlach, světový známý Stonehenge. Také je najdeme ve Francii, Španělsku, dokonce i v Řecku. V západních Čechách a v okolí Prahy jich najdeme také požehnaně.
Objev kamenného kruhuv lednu 1988 na Slovensku z poměrně velkých kamenů byl i pro zkušené archeology trochu šok, a dokonce by se to dalo nazvat, jako senzace desetiletí.
Nezvyklé kameny byly nahlášeny místní stavební četou, která stavěla sídliště a parkoviště na místní vyvýšení, známé jako Klavarie. Než se archeologové zorientovali, že před sebou mají zcela výjimečnou stavbu, zašéfovali místní komunisti a několik kamenů bylo poškozeno a rozbito. Není ani známo, kolik kamenů bylo ztraceno. Narychlo provedený archeologický výzkum zjistil, že na místě je cca 23 kamenů, které byly rozmístěny do dvou kruhů v jehož středu byl, posuďte sami, 6,8 metrů veliký macek. Naštěstí se kameny nerozbily všechny, či nebyly zality betonem a tak se je podařilo přemístit aspoň mezi domy nedalekého sídliště. Ač najdeme v průvodcích vznešené slovo „lapidárium“ u umělecké školy, tak bych to opravil jako plácek mezi paneláky.
Měl jsem tu možnost v roce 2025 toto zajímavé místo navštívit a musím říct, a je to také jádro tohoto článku, že jsem měl extrémně negativní pocity z těchto kamenů i když z obrázku jsem měl spíše pozitivní vjemy.
… ale proč?
Když jsem se ke kamenům blížil, tak ve mně narůstal pocit neklidu, když jsem ke kamenům došel, tak jsem měl pocit, jako bych potkal mozkomora – tedy bytost, která vysává vše dobré a krásné. Měl jsem pocit, jako by mě něco zlého pozorovalo, jako bych snad do něčeho superzlého vstoupil. Kameny jsem si prošel, dotkl a snažil se je co nejlépe navnímat. Vůbec mi to nešlo, jako by něco nechtělo, abych nahlédl za oponu tajemství, které tyto kameny obklopovaly.
Mé minulé zkušenosti s menhiry byly více než pozitivní a odcházel jsem s lehkým pocitem, duchovním naplněním a energetickým nabitím. Ale tady to nešlo, jako by měl něco sevřelo hrdlo, jako by mě něco svázalo a vysávalo. Z místa, ač jsem k němu jel něco přes dvě hodiny, jsem odcházel vycuclý, vystrašený. Nepopsatelný pocit úzkosti a bázně. Tento pocit se mě nezbavoval ani cestou domů, a dokonce ani několik dní poté. Až po intenzivní energetické očistě a výjimečně dlouhém pobytu na Sv. Hostýnku to ze mě spadlo a já mohl konečně vnímat boží světlo.
Dlouhou dobu jsem přemýšlel – „Co to ku*va bylo?“.
Je možné, že si dal před 5.500 lety tu práci, aby dotahal těžké kameny na toto místo a prováděl tam černé rituály? Lidské obětiny? Proč jiné, lépe řečeno – všechny menhiry a kamenné kruhy svítí a tento byl temný? Je možné, že následné kultury je mohly využívat a zprznit jejich energii? Velký kámen byl za tisíciletí povalen, možná přírodou, možná lidmi a pod ním se našel 1500 starý hrob muže, pravděpodobně válečníka. Je to snad jeho energie, které místo chránilo?
Je možné, že právě znesvěcením kamenů jejich přemístění, narušením kruhu, některé se rozbily – že se narušila takto energie?
Dle mého soudu, tak najdete kde jaký starý hrad za každou zatáčkou. Nějakou tu vzácnost taky najdete v každém větším městě, ale jednu z nejstarších staveb na Slovensku, ojedinělý archeologický úkaz, který je jediný a největším známý svým rozsahem severně od Alp, snad největší svou velikostí ve střední Evropě a zcela výjimečně tak východně nechat někde na sídlišti, pardón v lapidáriu. Raději parkoviště než provést pořádný výzkum a dozvědět se více o těch lidech, kteří tam byli a rozbít jeho energii? Co dalšího by se našlo v zemi? Jaké poklady a odpovědi by jsme dostali, kdyby …. No kdyby …
Otázky a náměty jsou rozdány … rozjímejte a dejte mi vědět.