Dula Barbora Milde

Dula Barbora Milde Dula a lesní průvodkyně 🌳 Přírodní kytice na přání 💐

Aktuálně své služby nabízím omezeně - jsem na rodičovské dovolené.

Jsem maminkou dvou dětí, staršího syna Kryšpína a mladší dcery Doubravky... Se svou rodinou bydlím na vesnici v Železných horách na Pardubicku. Kolem nás je příroda, ze které velmi čerpám. Ve svých 20ti letech jsem narazila na téma přirozených porodů a od té doby mne toto téma provází a fascinuje, čím dál více. V roce 2016 jsem nastoupila u České asociace dul výcvik na porodní dulu. V Pardubicích

několik let spoluorganizuji festival v rámci Světového týdne respektu k porodu. V roce 2021 jsem se stala certifikovanou laktační poradkyní Mamila.sk. S čím vám mohu pomoci?
- předporodní příprava
- konzultace porodního přání
- konzultace během těhotenství i po něm, v šestinedělí
- nošení dětí, bezplenková metoda, látkové pleny (v tomto jsem "vyučena" jen skrze své vlastní mateřské zkušenosti)
- laktační poradenství (certifikovaná laktační poradkyně Mamila o.z.) Aktuálně své služby nabízím omezeně, protože největší péči dostávají mé děti (dcera narozena 10/20), ale nebojte se mne kontaktovat. Pokud nebudu moci já, ráda vás odkážu na některou svou kolegyni.

Před 9ti lety jsem čekala našeho nejstaršího syna…Byla jsem tehdy nadšená, že konečně budu moci uvést v praxi všechny na...
21/05/2026

Před 9ti lety jsem čekala našeho nejstaršího syna…
Byla jsem tehdy nadšená, že konečně budu moci uvést v praxi všechny načtené věci ohledně přirozeného porodu a kontaktního rodičovství. A podařilo se mi to?! 😅 Hned v těhotenství a u porodu jsem zjistila, že to bude trochu fuška ustát si to před okolím, rodinou, doktory a někdy i přede mnou samotnou. Plno “skvělých” nevyžádaných rad…
“Porod bolí, musíš to vydržet”
“Musíš ho někdy taky odložit, nebo si zvykne, že ho jen nosíš!”
“Kojit se musí jen do roka, pak už si dítě vytváří nezdravý vztah s matkou”
“Miminka musí brečet, aby si roztáhla plíce”
“Bez dudlíku a zavinovačky nic neuděláš!”
A plno dalších… většinu jsem radši už zapomněla 🙈 a dělala si věci podle sebe a svých dětí.

Je vám to povědomé? Jaké perly si pamatujete vy? A podařilo se vám ustát si to svoje?! 😊

KDO JSEM?! Vyslala jsem výzvu, že jsem otevřena doprovodům k porodu, ale… k porodu si nechci vzít někoho úplně cizího, n...
11/05/2026

KDO JSEM?!

Vyslala jsem výzvu, že jsem otevřena doprovodům k porodu, ale… k porodu si nechci vzít někoho úplně cizího, nějakou “dulu z Facebooku “. Je k tomu potřebná vzájemná důvěra a poznání se. A tak kdo tedy jsem? 😊

Jsem máma tří dětí, která si věci dělá po svém… Vždy mi byla blízká příroda a přirozeno, které je v očích mnohých dnes vnímáno jako něco alternativního. Já vnímám jako normální, že se naše děti narodily doma, kojily se, používala jsem látkové pleny a bezplenkovou metodu, že často běháme bosky a největším zdrojem pohody je nám být společně venku. Bydlíme na krásném místě obklopeném přírodou. Tvoříme zahradu a domov. Více dám na svou intuici a pocit než na tabulky. Zároveň se snažím nikomu nic necpat ☺️ Každý máme svou cestu…

V péči o těhotnou ženu ráda využívám bylinky a tradiční přístupy. Snažím se naslouchat osobnímu příběhu ženy a nově vznikající rodiny. Jsem otevřena doprovodu do porodnice (Chrudim, Pardubice, Havlíčkův Brod aj.) i do domácího prostředí, kde jsem ale ráda ještě s někým dalším ☺️ Moc se těším, koho to ke mně zavane! 💫💛😊

A zase ten bez, protože se blíží jeho čas! 💛
06/05/2026

A zase ten bez, protože se blíží jeho čas! 💛

Dnes byl krásný letní den a nám na zahradě konečně rozkvetl BEZOVÝ KEŘ. Bez je úžasná bylinka, o které se od pradávna tvrdí, že ochraňuje stavení, u kterého roste. U nás doma nemůže chybět. Moc rádi používáme sušený květ na zimní neduhy.
ALE! Je to také mocná bylinka v péči o těhotnou ženu.

🌼 Bezový květ se v těhotenství doporučuje jako prevence a léčba streptokoka. Proto milé ženy, TEĎ je ta ideální doba k jeho sběru. Vyrazte do přírody a bez si natrhejte. Krom jiného rovnou povzbudíte i svého ducha, neb pobyt na čerstvém vzduchu, pohyb a sluníčko je také velmi blahodárné (nejen) v těhotenství.

🌼 Bez trháme vždy na čistém místě, za sluníčka, suchý a bez nečistot a mšic. Sušíme rozložené květy ve stínu a v suchu.

🌼 V těhotenství lze bez popíjet jako čaj či nálev používat pro vaginální výplach. Ke konci těhotenství může být součástí vaší bylinné směsi na vaginální napářku.

A perlička nakonec...
Můj vlastní příchod na svět je spjat s touto bylinkou. Možná proto ji mám tak ráda. Když se má maminka natahovala pro sklenici s bezovým květem, praskla jí voda a za pár hodin jsem už byla na
světě. 😊
A já se chtěla o toto všechno podělit. A tak jsem konečně založila svou dulí stránku. 🙂 🌸 Přeji vám krásný den!

Milé ženy,pokud hledáte doprovod pro svůj porod, stanu se ráda vaší průvodkyní… otevírám se doprovodům od září dál. Napi...
19/04/2026

Milé ženy,
pokud hledáte doprovod pro svůj porod, stanu se ráda vaší průvodkyní… otevírám se doprovodům od září dál. Napište mi 😉😊❤️

Milí přátelé a sledující, sebeprezentace je něco, co mi opravdu nejde… natož tady. Tento příspěvek už tu jednou byl a sm...
06/02/2026

Milí přátelé a sledující,
sebeprezentace je něco, co mi opravdu nejde… natož tady. Tento příspěvek už tu jednou byl a smazala jsem ho 🙈 takže asi tak.
Zkusím alespoň aktualizovat informace 😊😁 a podělit se o své plány.

Letos je to 10 let, kdy jsem byla poprvé u porodu a kdy jsem zároveň začala studovat u České asociace dul. Od té doby se změnilo hodně věcí. Mám tři děti a porody už zdaleka nejsou to jediné, co mne zajímá.
Na podzim mi pomalu bude končit to nádherné, a mnohdy náročné, období na rodičovské dovolené. Je na čase pomalu vystrkovat růžky 😇😁
Loni jsem měla tu čest být po delší době u několika porodů, teď právě jeden také vyhlížím. ❤️ Pomalu se tedy otevírám doprovázení těhotných žen… pomalu, protože hlídání pro naše děti více méně nemáme, takže na plno to zatím dělat nelze. Ale zkuste mě. 😊
Vlastně ale ani úplně nevím, zda bych chtěla. Hodně mne teď totiž volá i propojení s přírodou skrze ekoterapii. A vlastně mi to dává smysl i dohromady. Plánuji pořádat tvořivá landartová setkání, ženské kruhy, i celovíkendové výlety… a moc se těším.
A nakonec jsou to kytičky (a bylinky), které miluji a chci zapojit do své “práce” (uf, to slovo mi k tomu nějak nejde… spíš radost 🩷🌸). Mám za sebou už i nějakou svatbu. Jsem samouk. V mysli je sezonní květinová skříň s prodejem uvázaných kytic. Uvidíme, zda to klapne… 😊

Letošní rok by tedy mohl být plný nových výzev. Držte mi palce! A budu ráda, když se s někým z vás, u něčeho z toho potkám. 😉😊

PS: až přijdu na to, jak se mění na fb název stránky, přejmenuji to tady 🤪😅

Vnitřní vyšetřování během porodu - ano/ne, proč? Skvěle sepsáno. 👍https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=7491766172...
02/11/2023

Vnitřní vyšetřování během porodu - ano/ne, proč? Skvěle sepsáno. 👍

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=749176617252944&id=100064818379437

Vaginální vyšetřování v průběhu porodu - ano či ne, případně proč? 🤔

Nedávný článek o vaginálním vyšetření v těhotenství vyvolal velký ohlas. Je zřejmé, že je to aktuální téma, které vás zajímá, se kterým se setkáváte, které řešíte 🙏

Dnešní pokračování bude možná ještě trošku kontroverznější, protože se bude týkat vaginálního vyšetřování během samotného porodu ☺️ V porodnici, kde v ČR rodí přibližně 97% žen, je vv naprosto samozřejmou a automatickou součástí péče o rodičky. Je to dokonce jedna z prvních věcí, kterou se studentky učí na praxi na porodních sálech 🤷‍♀️ Když se mluví o průběhu porodu, téměř všude se píše o zkracování děložního čípku a otevírání porodní branky, která se udává v cm. Ale je tohle opravdu tak důležité? Je opravdu potřeba vědět, zda je žena otevřená na 4 či na 6cm? 🤔 Minulý rok jsem doprovázela jednu ženu do porodnice, porod krásně běžel, žena začala vykazovat všechny známky toho, že je porod ve finále a miminko se za chviličku začne tlačit ven. Porodní asistentka, která porod vedla, vstoupila do místnosti a opakovaně trvala na tom, že potřebuje ženu vyšetřit, aby věděla, jak daleko porod je 🤷‍♀️ V tu chvíli mi to došlo. Většina PA, které pracují na porodních sálech, neumí číst ženu. Neumí rozpoznat ostatní signály, protože tam prostě s tou ženou nejsou, přicházejí pouze v určitých intervalech na minutu, dvě, udělat právě vv, napojit monitor, případně podat léky apod., tudíž vv je pro ně vlastně jediná možnost, jak zjistit, v jaké je porod fázi a na fakultách se bohužel nic takového neučí. I přesto a znovu, je to opravdu tak důležité vědět? 🙏🤔

Pojďme si shrnout, proč může vv právě během porodu být nevhodné, mnohdy zavádějící a škodlivé

🌼 jako v těhotenství může být nepříjemné a bolestivé, zejména pokud se provádí na začátku porodu nebo dokonce za kontrakcí. Pro ženu ležet na zádech je samo o sobě velmi nepříjemné a vlny vnímá výrazně více bolestivě a během toho vv tyto pocity ještě zhoršuje 😳

🌼 Opět hrozí riziko zavlečení infekce, zvláště po odtoku plodové vody, a to i infekce miminka, které v tu chvíli už není chráněno plodovými obaly. Při spontánním opv se bakterie, které se v poševním prostředí přirozeně nachází, vyplaví směrem od miminka, při vv je naopak zdravotník zanáší zpět. V takovém případě, pokud je opravdu nutné, by se mělo dělat VŽDY ve sterilních rukavicích 🙏

🌼 Hrozí neúmyslné protržení plodových obalů, které mimochodem mají u porodu svůj velký význam. Někdy bohužel i zcela úmyslné 😢

🌼 Opět ukáže pouze momentální stav, nikoliv jak rychle či pomalu bude porod postupovat. Mnohokrát jsem zažila situace, kdy žena přijela do porodnice, po několika hodinách intenzivních a pravidelných vln, při příjmu byl nález pouze pár cm, což ženy vždy zneklidní (“když jsem teprve na začátku, jak to můžu ještě dlouho vydržet?”) a do hodiny držely miminko v náručí. Zvláště u vícerodiček je zcela bežné, že porod velmi rychle “poskočí” 💪

🌼 Vaginální vyšetření je do určité míry subjektivní hodnocení. Nedělá se žádným přesným měřidlem, ale pouze prsty zdravotníka. Měla by ho tedy, když už, optimálně provádět jedna osoba. Občas se stává, že PA sdělí ženě nález, dejme tomu 5cm, přijde sloužící lékař, opět ženu vyšetří a řekne 3 až 4cm, což může v ženě vyvolat naprostý zmatek a dokonce třeba i otázku, zda se náhodou nemůže “zavírat” 😳

🌼 Pokud jsou porodní cesty zcela otevřené, žena je často nucena do tlačení, přestože vůbec necítí sama intenzivní reflexivní nutkání, tlačení je pak mnohem víc náročné a vyčerpávající a porod častěji končí nástřihem, podáním oxytocinu či použitím nástrojů, jako je například vex, či tlakem na fundus (opět kapitola sama pro sebe) 🥺

🌼 Naopak pokud žena cítí potřebu na tlačení ještě před úplným otevřením, je jí důrazně doporučeno netlačit a je strašena poraněním děložního čípku (přičemž výzkumy, které by toto riziko prokázaly, neexistují). Žena je pak zmatená, přestane věřit svému tělu, nezřídka se stane, že se porod díky tomu zbrzdí či zastaví 🤷‍♀️

🌼 Zejména při porodu, kdy je žena ve velmi choulostivé situaci, hormony jsou v dokonalé rovnováze, každé vyrušení může znamenat nabourání tohoto procesu, jeho zpomalení a zvýšení vnímání bolestivosti vln (a to i pro mnohé zdánlivě nevinné vv) 🙏

🌼 Zejména během porodu není nijak neobvyklé, že do této intimní oblasti, vstupuje během poměrně krátké doby několik lidí, i při přirozeném a dobře postupujícím porodu to mohou být klidně 4 osoby, v případě komplikací či delšího porodu ještě více 😳

🌼 Pokud ženu zdravotník vyšetří bez jejího souhlasu nebo je do něj vmanipulována proti svojí vůli, může (a právem) vnímat pocit znásilnění, což ji může ovlivnit na celý život, v partnerském vztahu, v sexuálním životě, ve vnímání sama sebe 😢😳

Existuje celá řada jiných známek, podle kterých lze hodnotit, zda porod postupuje a v jaké je přibližně fázi 👍 Mezi ně patří například chování ženy (je stále mentálně přítomná? je už uzavřená ve svém těle? jak dýchá, jaké polohy zaujímá, kde vlny vnímá - zda v podbřišku, celém břiše, zda se interval zkracuje a vlny prodlužují, zda se objevuje krvavá hlenová zátka, drobné špinění atd). Je potřeba ženu sledovat komplexně a vnímat souvislosti 🙏
Podle definice WHO můžeme hodnotit nepostupující porod pokud 4h není zřejmý progres, což může být nejen větší otevření porodnické branky, ale i například posun miminka níže k porodním cestám. Proto vyšetřování v kratším intervalu, zejména u fyziologického porodu, nedává příliš smysl 🤔
Já sama ženu vyšetřuji vždy pouze při podezření na možné komplikace, s jejím souhlasem, vysvětlím, jaký k němu mám důvod, co by jí mělo přinést a provedu MIMO kontrakci. Abych zjistila nejen, na kolik cm je žena otevřená (to by bylo dost málo), ale co se vlastně děje, například zda miminko vstupuje centricky, ve flexi, zda se porodní cesty otevírají symetricky, ve druhé době porodní ve které pánevní rovině miminko je atd a to proto, abych věděla, jakým způsobem ženě pomoci, jaké prostředky zvolit, co doporučit, aby se miminko mohlo narodit 🙏
Ve zdravotnictví platí, že s jakýmkoliv vyšetřením či zákrokem by měl být udělen INFORMOVANÝ souhlas (být obeznámen s průběhem, riziky, výhodami, přínosy atd), vaginální vyšetření nevyjímaje 😀
A malá poznámka na závěr, když budete vy samy z nějakého důvodu nutně potřebovat vědět (například pokud plánujete přejezd do porodnice, pomůže vám rozhodnout se, zda už je ten pravý čas), můžete se vyšetřit samy. V tomto případě výše uvedená rizika neplatí. Protože milé ženy, je to vaše tělo, o kterém rozhodujete jen a pouze vy💪❤️

Doporučení, jak pečovat o poranění hráze po porodu od fyzioterapeutky Mariky Bajerové.  Naprosto souhlasím. Snad jen s p...
17/11/2022

Doporučení, jak pečovat o poranění hráze po porodu od fyzioterapeutky Mariky Bajerové. Naprosto souhlasím. Snad jen s poznámkou mimo, že pitný režim nemusí být jen kojící čaje. Ty jsou překvapivě někdy svým složením naopak nevhodné při kojení.

Šicí bylinky s jílem běžně ženám vyrábím a mohu je také velmi doporučit!

Porodila jste a máte jizvu po nástřihu či po ruptuře hráze a nevíte, co teď?

1. Podívejte se zrcátkem, jak jizva vypadá. Možná je přítomen hematom a otok a zatím jste velmi bolavá. Nebojte, v průběhu následujících dní se vše zahojí a vzhled Vaší intimní krajiny se výrazně změní.
2. Sáhněte si na poraněnou hráz, na jizvu. Je to důležitý moment pro přijetí nové situace. Nebojte se osahat si celou oblast a okolí. Dotýkejte se stydké krajiny několikrát denně a vnímejte ji. Jizva je a bude Vaší součástí.
3. Dbejte na močení a vylučování. Nezadržujte moč a pozor na vznik zácpy. Nemějte strach, že se při vyprazdňování poraníte. Dostáváte lactulosu a doporučuji při toaletě přitlačit vložkou oblast močové trubice a pochvy, snáze se vyprázdníte.
4. Netlačte při močení! Dopřejte si močení ve sprše.
Pro prevenci zácpy pijte mnoho kojících čajů.
5. Neseďte na nafukovacím kruhu. Neseďte příliš ani na židli. Naučte se kojit vleže na boku, případě v polosedě tak, že nesedíte přímo na poranění. Takto dodržujte aspoň prvních deset dní hojení jizvy. Ctěte šestinedělí. Kojící žena má jen kojit a odpočívat. Nechte o sebe pečovat rodinu či přátele, kontaktujte porodní asistentku či dulu pro pomoc v šestinedělí.
6. Často se sprchujte a ránu osušte papírovou utěrkou. Výborné zkušenosti mám se šicími bylinkami s jílem. Ránu vysuší a podporují hojení. Třezalkový olej umí na jizvy s hematomem také zázraky.
7. Aktivujte a relaxujte pánevní dno. Sáhněte si prsty do oblasti hráze, vtáhněte a stiskněte je dovnitř, vydržte a poté uvolněte.
8. Netrénujte přerušované močení! K čemu to vede, najdete v mém dřívějším příspěvku.
9. Používejte síťované kalhotky co nejdéle. Ponechávejte poraněnou krajinu několikrát denně odhalenou.
10. Po cca 10 dnech začněte s masáží jizvy pomocí oleje. Jak masírovat ukazuji ženě na fotce. Ptejte se porodních asistentek či fyzioterapeutek na oddělení, poradí Vám.

Závažné poranění hráze a svalů pánevního dna potřebuje individuální péči fyzioterapeutky. Taktéž pokud jizva bolí dlouho po porodu.
!Dobře zhojená jizva nečiní žádné potíže při pohlavním styku ani při jiných činnostech! Není-li tomu tak, vyhledejte fyzioterapeutku.

Podrobný článek k tomuto tématu jsem sepsala do nového čísla Časopis Umění fyzioterapie téma "Jizvy".

Přeji vám hezký den a vše dobré v šestinedělí!

Marika Bajerová

www.gynekologicka-fyzioterapie.cz
www.fyzioterapie-vzdelavani.cz
www.umeni-fyzioterapie.cz

16/10/2022

Jaký typ šátku doporučuji a jak si jej ušít a uvázat?

Vážené a milé,

jedna z častých otázek je, jak si ušít a následně jak uvázat šátek, který doporučuji jakožto vnější oporu pro Vaše břicho.

Doporučuji jej:
- v těhotenství
- po porodu přirozeném i po císařském řezu
- po (onko)gynekologických operacích
- při chronických bolestech v pánvi
- při inkontinenci moči
- při pupeční kýle
- u břišní diastázy
- při bolestivé menstruaci
- při endometrioze
- při bolestech v zádech, po operaci páteře ... aj.

Je to velmi jednoduché, elegantní a nápomocné. Vnější opora pomáhá:
- odlehčit přetíženým strukturám
- ulevit od bolesti
- dává lepší podmínky pro hojení jizev
- dopomáhá ženě ke zlepšení kvalita života.

Ženy si jej často šijí samy.
Inspirace pro všechny - je to velmi jednoduché. Látka musí být z pevného materiálu, aby byl šátek skutečnou oporou (!) - z bavlny, lnu, konopí. Nesmí obsahovat elastan. Z praxe se nám ukazuje jako ideální následující pravidlo:

Pro konfekční velikost 36-38: délka šátku 3,4 m, šířka šátku 20 cm (dvakrát přeloženo), zakončit do trojcípu.
Pro konfekční velikost 38-40: délka šátku 3,6 m, šířka 20cm (dvakrát přeloženo), zakončit do trojcípu.
Pro konfekční velikost 40 a víc: délka šátku min. 3,8 m, šířka 25-30cm (dvakrát přeloženo), zakončit do trojcípu.

A jak šátek uvázat?

Najděte polovinu délky šátku, položte jej nad stydkou kost. Utáhněte pevně nejdříve jeden konec, poté druhý. Vzadu překřižte a postup zopakujte. Volné trojcípy pak elegantně schovejte do zamotaného šátku.

Ráda doporučuji šátky od Hradilová, maminky šesti dětí, která šije poctivé šátky z nejkvalitnějších materiálů ze své lněné dílny www.rodolad.cz

Každé ženě přeji, ať si umí říci o pomoc a nabídnutou pomoc ať umí využít,

děkuji lektorce a zakladatelce učení Fyzioterapie funkce, která mě takto pracovat s šátky naučila - Claře Lewitové.

Přeji Vám hezký den,

Marika Bajerová

www.gynekologicka-fyzioterapie.cz
www.fyzioterapie-vzdelavani.cz

Porodit doma je někdy volba i lékařek. 🙏
21/08/2022

Porodit doma je někdy volba i lékařek. 🙏

Jak spát či odpočívat v těhotenství?Lze to různě, i na břiše, koukejte.
21/06/2022

Jak spát či odpočívat v těhotenství?
Lze to různě, i na břiše, koukejte.

Jako těhotná se všude dočtete, že máte spát pouze na levém boku a ostatní polohy jsou nevhodné. Proč tomu tak je a co dělat, když prostě a jednoduše nemůžete spát – na to zkusím odpovědět v následujícím textu.

Adresa

Trhová Kamenice

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Dula Barbora Milde zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Praxe

Pošlete zprávu Dula Barbora Milde:

Sdílet