16/05/2026
Za nami wyjątkowe Gminne Obchody Dnia Strażaka — pełne wzruszeń, strażackiej tradycji oraz wspólnego świętowania.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Polową w intencji strażaków i ich rodzin którą odprawili ks.Marek Mazur Kapelan Gminny Strażaków oraz ks.Witold Szczur Proboszcz Parafii Radomyśl nad Sanem. Był to czas modlitwy, refleksji oraz podziękowania za służbę i gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Szczególnym momentem obchodów było poświęcenie używanego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który zasilił jednostkę OSP Żabno. Lekki samochód strażacki został zakupiony w całości ze środków gminnych. Nowy nabytek z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz usprawni działania druhów podczas akcji ratowniczych.
Po mszy odbyło się symboliczne przekazanie przez wójta gminy i przewodniczącego rady kluczyków i dokumentów naczelnikowi dh Dawidowi Konopce. Odbyła się też prezentacja możliwości pojazdu, nie zabrakło też rac odpalonych przez strażaków.
Prezes miejscowej jednostki dh Tomasz Puka skierował słowa podziękowania do przybyłych gości, doceniając ich obecność i uświetnienie wydarzenia oraz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji zakupu nowego nabytku dla straży.
Nie zabrakło słów uznania i podziękowań od przybyłych gości dla druhów za ich codzienną gotowość do niesienia pomocy oraz społeczne zaangażowanie. Życzenia z racji Dnia Strażaka i gratulacje z nabycia pojazdu strażackiego złożyli: wójt Jan Pyrkosz i bryg. Marcin Wróblewski.
Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się wspólna biesiada przygotowana przez Panie z KGW oraz mamy, żony i babcie druhów z OSP Żabno. Dziękujemy za pyszny poczęstunek i ogrom pracy włożony w organizację tego spotkania!
Dziękujemy wszystkim strażakom, mieszkańcom, zaproszonym gościom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia za wspólnie spędzony czas i okazane wsparcie.
Niech św. Florian czuwa nad wszystkimi strażakami!
fot. GCK Radomyśl nad Sanem, M.Z, Sz.M