Psihoterapeut Alina Diaconu

Psihoterapeut Alina Diaconu Psiholog, Psihoterapeut Cognitiv-Comportamental cu specializări în terapia centrată pe emoții EFT și Schema Therapy 🧠❤️ 10+ ani experiență

Câteva lucruri despre mine.
17/06/2026

Câteva lucruri despre mine.

A doua oară în Lefkada, ani consecutivi și nu ne pare rău nicio secundă. Apă turcoaz, plaje albe, munte și mare la un lo...
06/06/2026

A doua oară în Lefkada, ani consecutivi și nu ne pare rău nicio secundă. Apă turcoaz, plaje albe, munte și mare la un loc. Plaje-golfuleț unde te simți în paradisul personal, în liniștea naturii.

Sunt amintiri care ne vor rămâne în suflet. 🤍🌊
P.S. Dacă vrei ghidul nostru complet: top 5 plaje, taverne și unde ne-am aprovizionat cu ulei și măsline, scrie-mi în DM. 🫒

Am făcut planul să plecăm la o anumită oră de acasă, dar nu aveai cum, eram ca niște copilași dornici de mâncat înghețat...
01/06/2026

Am făcut planul să plecăm la o anumită oră de acasă, dar nu aveai cum, eram ca niște copilași dornici de mâncat înghețată (ce să mai așteptăm să se mai încălzească... Îți amintești? 🫣). Așa că am plecat cu 2h mai devreme decât am stabilit. Mai liber de atât, nu cred că am prins niciodată un drum. Am avut lună plină pe cer și din când în când câțiva norișori cu care ziceai că se joacă luna să-l distreze pe șofer.

După o noapte întreagă și o parte din zi în mașină, când am coborât pe tărâmul grecesc, la prânz, ne-a lovit realitatea...este cald, foarte cald. Uhh e bine, nu am greșit prin a ne decide să venim în prima zi de iunie la mare.

Am parcat și imediat după ne-am dus la înghețată (de data asta fără să așteptăm să se încălzească). Iar azi, de ziua copilului îl las să se bălăcească în mare, să stea la soare cât vrea, să caute diverse pe plajă și-l răsfăț cu locul lui preferat la apus, cu mâncărica de-i place.

Să ai activă partea aia de copil jucăuș și entuziasmat zilnic îți doresc! ❤️🤗

Mi-a apărut Ilinca, fetița de clasa a 5-a care a avut curajul să vorbească în fața unei mulțimi de adulți cu autoritate....
28/05/2026

Mi-a apărut Ilinca, fetița de clasa a 5-a care a avut curajul să vorbească în fața unei mulțimi de adulți cu autoritate. Care a vorbit din suflet, fără mesaje scrise pe foi, fără notițe în telefon, fără căști în urechi.

A spus cu voce tare suferința copiilor de azi, dar să fim sinceri și asumați... și a noastră și a voastră. Doar că ea a venit în fața unor "imensități" să-și spună durerea, să-și manifeste nemulțumirea și să se vulnerabilizeze, sperând că o să fie în sfârșit auzită. Că o să conteze.

Și? Oare a contat? Nu știm... Știm însă reacția ministrului care stătea pe telefon și aplauda în tandem cu ceilalți. Fără pic de emoție. Doar pentru că trebuie, pentru că așa fac și ceilalți. Imediat ce a terminat de aplaudat, și-a reluat activitatea, s-a reîntors la telefonul lui.
Același telefon care se dorește a fi interzis. Exact pentru asta se afla Ilinca acolo.

Și pentru părinții de azi care se îngrijorează pentru generația de mâine, pentru cm se vor descurca copiii lor... am o propunere simplă: să ne uităm întâi la noi. Noi aveam curajul să spunem nu? Să argumentăm, să cerem, să ne vulnerabilizăm în fața unei persoane cu autoritate? Darămite în fața unei întregi săli? Ce i-am transmis noi, prin exemplul nostru, despre cât contează vocea lor?
Ceea ce Ilinca a spus acolo, suferința,singurătatea, nevoia de a fi văzută și auzită, o aud atât de des în cabinet. La copii, la adolescenți, la adulți care încă poartă în ei fetița sau băiețelul care n-a fost ascultat la vremea lui.
Las mesajul ăsta aici pentru copiii și adolescenții care poate îl citesc și pentru părinții lor.

Sunteți auziți. Sunteți văzuți. Nu sunteți singuri. 🤍

Unul dintre cele mai dificile lucruri în procesul de schimbare e că nu poți să te rupi complet de cine ai fost.Și nici n...
25/05/2026

Unul dintre cele mai dificile lucruri în procesul de schimbare e că nu poți să te rupi complet de cine ai fost.
Și nici nu ar trebui.

Ne este atât de greu să înțelegem ce ne dorim, care ne sunt nevoile, cine suntem noi și ce din cine suntem noi, nu ne aparține. Ne străduim să identificăm, să le înțelegem și ajungem să identificăm vocile celorlalți și vocile noastre (de cele mai multe ori mai degrabă șoptite decât rostite).
Apoi, căutăm să ne rupem de vocile respective, să le punem undeva, să le lăsăm în urmă, ca și cm nu ne mai folosesc. Pe principiul, m-am încălțat o viață întreagă în teneși și încălțăminte sport și brusc ne schimbăm stilul vestimentar. Acum vrem pantofi eleganți pt că nu se mai potrivesc cu noile ținute din dulap. Da, perfect adevărat, nu se mai potrivesc prea bine. Dar când o viață întreagă ai știut să te uiți după un anumit format, la ce crezi că o să-ți sclipească ochii când deschizi o pagină de cumpărături sau când intri într-un magazin doar cu încălțări? Unde crezi că vei merge natural și spontan? Cu ce o să te surprinzi în mână, analizând și dorind să-i pui în picioare? Șansele să te trezești admirând un model nou, de la brandul tău preferat de încălțări o să fie mult mai mari decât să te surprinzi dansând de bucurie la un model de încălțări potriviți cu noua garderobă.

Iar eliminarea definitivă din dulapul tău a încălțămintei sport este posibil să te pună în niște situații dificile urcând pe munte sau mergând la un grătar în curtea prietenilor, cu pantofi cu toc și botic ascuțit.

Pare că mai sănătos și echilibrat este să oferi un spațiu și un buget și pt încălțările sport și un alt spațiu și buget și pt noua garderobă. Un echilibru care să-ți provoace mai puțin disconfort.

Follow Nevoia de a înțelege de ce facem ce facem este firească. Și etichetele ajută, până la un punct.Dar ce facem după?...
22/05/2026

Follow

Nevoia de a înțelege de ce facem ce facem este firească. Și etichetele ajută, până la un punct.
Dar ce facem după? Când ne oprim la "nu pot pentru că..." și nu mai mergem mai departe?
Diagnosticul nu te definește. Îți oferă un context. Ce faci cu el, asta contează. 🤍

19/05/2026

Dar un pas făcut în față e cu mult mai valoros decât să nu faci nimic.
Și pasul ăla te duce la finish. ❤️🏔️

Mulțumesc

Am ajuns cu o zi înainte și am pornit pe o parte a traseului în recunoaștere. Am fi putut să mergem mai mult din traseu,...
16/05/2026

Am ajuns cu o zi înainte și am pornit pe o parte a traseului în recunoaștere. Am fi putut să mergem mai mult din traseu, dar frumusețea locului ne-a făcut să ne oprim la fiecare 2-3 pași, să admirăm peisajul, să facem poze și să ne wow-ăim.

Azi, în ziua cursei m-am trezit cu 2h mai devreme decât pusesem alarma, de la entuziasm probabil, (mă mai trezesc la 5:25 doar când plec în vacanță, tot din entuziasm) corpul meu era mai atent la ce se întâmplă în jurul lui decât la un somn profund.

Este a 3-a oară la și a 2-a participare a mea la cursă. Prima dată când vremea a fost atât de frumoasă, de blândă. Peisajele îți taie respirația ❤️ iar mie îmi mai taie ceva respirația... urcările! Doamne... mama lor de urcări. După 2 urcări în care mă întreceau și furnicile, după nu mai mergeau nici coborârile pentru că aveam picioarele pietroi.

Dar am ajuns la finish, m-am mișcat în ritmul meu și am făcut poze de nu știu ce să fac cu ele acum.
Dar tot aici o să fiu și anul viitor. ❤️

14/05/2026

Follow

Oboseala emoțională nu se vede. Dar se simte în fiecare zi.
Dacă te recunoști, salvează postarea, poate ai nevoie de ea. 🤍

12/05/2026

Follow

Spațiul gol dintre ședințe îl umplu cam așa 😁

Address

Calea Calarasilor
Bucharest
030621

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Psihoterapeut Alina Diaconu posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Practice

Send a message to Psihoterapeut Alina Diaconu:

Share