02/06/2026
Te-ai gandit vreodata la PACE ca la o forma de bogatie, de bunastare interioara si exterioara?
Cand un om nu este in pace, cand este intr-o continua lupta cu viata, cu ceilalti si, de fapt, cu sine, este el un om bogat? Se poate el bucura de viata si de cea ce are, indiferent de cat are? Poate el spune ca traieste intr-o stare de adevarata bunastare? In realitate, nu!
Ai observat vreodata un om care este bolnav fizic? Ai vazut ca singurul lucru pe care isi concentreaza atentia este boala lui? Indiferent ce griji avea inainte de asta, acum parca au disparut cu totul si a ramas doar cea legata de boala lui!
De ce?
Pentru ca toata atentia omului se concentreaza acum in aceasta directie!
Similar se intampla cu omul care nu este in pace!
Atentia, gandurile, trairile, actiunile si toata energia lui sunt directionate catre lupta, catre riposta! El incepe si directioneaza si mare parte din resursele sale tot catre lupta, pentru a o sustine.
Acesta este un mod de manifestare a unei altfel de "boli", una sufleteasca, venita dintr-un dezechilibru al relatiei omului cu Sufletul sau (ca esenta), cu Spiritul sau, cu Creatorul sau.
Vine din dizarmonia omului in relatie cu viata (cu energia vietii) si cu divinitatea.
Este urmarea deconectarii omului de esenta sa pura, de Sursa Primordiala AtoateCreatoare (de Pace si Iubire neconditionata) din care omul isi trage Esenta, "seva", Suflul Viu!
Cand omul nu este in pace, el intra intr-o lupta de "supravietuire". Nu fizica, ci de supravietuire a ceea ce el crede, stie, vrea si perpetueaza (de la credinte, principii, ideologie de viata, valori, etc.). Este adesea o lupta a Ego-ului care nu vrea sa renunte la ce a "castigat".
In momentul in care lupta (de supravietuire si nu doar) este in fizic, pacea din om este demult pierduta.
Dar de ce lupta omul si aloca atata energie si resurse? Ce vrea el sa "castige" din aceasta lupta?
Raspunsul poate parea paradoxal.
OMUL VREA SA (RE)CASTIGE PACEA!
De fapt aceasta "lupta" este pentru restabilirea echilibrului, a armoniei pierdute.
In mod similar se intampla la nivel macro, la nivel de grupuri, colectivitati, popoare.
Ai vazut cm arata o zona de conflict, un camp de "lupta"? Ti se pare ca este o zona prospera, oamenii sunt bucurosi, totul creste frumos si armonios?
Desigur ca nu: aproape nimic nu creste, nu se dezvolta!
❗️Pentru ca unde este lupta, apare un efect de (auto)distrugere. La fel ca in interiorul omului. De fapt..., de aici a pornit...
Modul optim prin care poate fi restabilita bunastarea, armonia, pacea este prin reconectarea la esenta, la puritate, la Divinul Viu din (fiecare) om.
❓️Te poti intreba: si daca sunt oameni sau colectivitati care nu cred, nu vor sau nu mai stiu cm sa se reconecteze la divinitate (adica la Creatorul lor si a Tot Ceea Ce Este, indiferent cm il numeste fiecare)? Atunci ce se poate face?
🟡 In acest caz, ACCEPTAREA, COMPASIUNEA, IUBIREA SI UNITATEA sunt ajutoare de nadejde.
Fiecare fiinta vie isi doreste sa fie si sa se simta iubita, inteleasa, acceptata si inclusa! inclusiv cele care nu au experimentat constient cm se simte asta!
🌟🕊PACEA INCEPE DIN TINE!🕊🌟
NU UITA ASTA!
🌟 Rugaciunea, meditatia pentru pace creeaza si sustin un camp energo-informational care creste vibratia omului sau a grupului, alchimizeaza energia conflictului si sustin reprogramarea si realgoritmarea campului cu informatii de pace si acceptare.
Sa fim in pace, in iubire si in armonie unii cu altii!
Pace si iubire din inima mea in inima ta! 🕊
Laura
🤍🌟🕊🌟🤍🌟🕊🌟🤍