LAURA TOMA - Life & Business Coach

LAURA TOMA - Life & Business Coach Misiunea mea este sa te invat si ghidez in a-ti regasi Puterea Interioara de Creator de BUNASTARE!

15/06/2026

MANIPULAREA - Cum se intampla si la ce sa fii atent/a ca sa recunosti din timp o forma de manipulare

07/06/2026

Culoarea albastra linisteste simturile..!
Apa calmeaza sistemul nervos...!
Relaxeaza-te si bucura-te!
🩵💙🩵💙🩵💙🩵💙🩵

02/06/2026

Te-ai gandit vreodata la PACE ca la o forma de bogatie, de bunastare interioara si exterioara?

Cand un om nu este in pace, cand este intr-o continua lupta cu viata, cu ceilalti si, de fapt, cu sine, este el un om bogat? Se poate el bucura de viata si de cea ce are, indiferent de cat are? Poate el spune ca traieste intr-o stare de adevarata bunastare? In realitate, nu!

Ai observat vreodata un om care este bolnav fizic? Ai vazut ca singurul lucru pe care isi concentreaza atentia este boala lui? Indiferent ce griji avea inainte de asta, acum parca au disparut cu totul si a ramas doar cea legata de boala lui!
De ce?
Pentru ca toata atentia omului se concentreaza acum in aceasta directie!

Similar se intampla cu omul care nu este in pace!
Atentia, gandurile, trairile, actiunile si toata energia lui sunt directionate catre lupta, catre riposta! El incepe si directioneaza si mare parte din resursele sale tot catre lupta, pentru a o sustine.

Acesta este un mod de manifestare a unei altfel de "boli", una sufleteasca, venita dintr-un dezechilibru al relatiei omului cu Sufletul sau (ca esenta), cu Spiritul sau, cu Creatorul sau.
Vine din dizarmonia omului in relatie cu viata (cu energia vietii) si cu divinitatea.
Este urmarea deconectarii omului de esenta sa pura, de Sursa Primordiala AtoateCreatoare (de Pace si Iubire neconditionata) din care omul isi trage Esenta, "seva", Suflul Viu!

Cand omul nu este in pace, el intra intr-o lupta de "supravietuire". Nu fizica, ci de supravietuire a ceea ce el crede, stie, vrea si perpetueaza (de la credinte, principii, ideologie de viata, valori, etc.). Este adesea o lupta a Ego-ului care nu vrea sa renunte la ce a "castigat".

In momentul in care lupta (de supravietuire si nu doar) este in fizic, pacea din om este demult pierduta.

Dar de ce lupta omul si aloca atata energie si resurse? Ce vrea el sa "castige" din aceasta lupta?

Raspunsul poate parea paradoxal.
OMUL VREA SA (RE)CASTIGE PACEA!
De fapt aceasta "lupta" este pentru restabilirea echilibrului, a armoniei pierdute.

In mod similar se intampla la nivel macro, la nivel de grupuri, colectivitati, popoare.

Ai vazut cm arata o zona de conflict, un camp de "lupta"? Ti se pare ca este o zona prospera, oamenii sunt bucurosi, totul creste frumos si armonios?
Desigur ca nu: aproape nimic nu creste, nu se dezvolta!
❗️Pentru ca unde este lupta, apare un efect de (auto)distrugere. La fel ca in interiorul omului. De fapt..., de aici a pornit...

Modul optim prin care poate fi restabilita bunastarea, armonia, pacea este prin reconectarea la esenta, la puritate, la Divinul Viu din (fiecare) om.

❓️Te poti intreba: si daca sunt oameni sau colectivitati care nu cred, nu vor sau nu mai stiu cm sa se reconecteze la divinitate (adica la Creatorul lor si a Tot Ceea Ce Este, indiferent cm il numeste fiecare)? Atunci ce se poate face?

🟡 In acest caz, ACCEPTAREA, COMPASIUNEA, IUBIREA SI UNITATEA sunt ajutoare de nadejde.
Fiecare fiinta vie isi doreste sa fie si sa se simta iubita, inteleasa, acceptata si inclusa! inclusiv cele care nu au experimentat constient cm se simte asta!

🌟🕊PACEA INCEPE DIN TINE!🕊🌟
NU UITA ASTA!

🌟 Rugaciunea, meditatia pentru pace creeaza si sustin un camp energo-informational care creste vibratia omului sau a grupului, alchimizeaza energia conflictului si sustin reprogramarea si realgoritmarea campului cu informatii de pace si acceptare.

Sa fim in pace, in iubire si in armonie unii cu altii!
Pace si iubire din inima mea in inima ta! 🕊
Laura
🤍🌟🕊🌟🤍🌟🕊🌟🤍

🕊🌟 UNDE INCEPE PACEA? 🌟🕊Te-ai gandit vreodata la PACE ca la o forma de bogatie, de bunastare interioara si exterioara?Ca...
02/06/2026

🕊🌟 UNDE INCEPE PACEA? 🌟🕊

Te-ai gandit vreodata la PACE ca la o forma de bogatie, de bunastare interioara si exterioara?

Cand un om nu este in pace, cand este intr-o continua lupta cu viata, cu ceilalti si, de fapt, cu sine, este el un om bogat? Se poate el bucura de viata si de cea ce are, indiferent de cat are? Poate el spune ca traieste intr-o stare de adevarata bunastare? In realitate, nu!

Ai observat vreodata un om care este bolnav fizic? Ai vazut ca singurul lucru pe care isi concentreaza atentia este boala lui? Indiferent ce griji avea inainte de asta, acum parca au disparut cu totul si a ramas doar cea legata de boala lui!
De ce?
Pentru ca toata atentia omului se concentreaza acum in aceasta directie!

Similar se intampla cu omul care nu este in pace!
Atentia, gandurile, trairile, actiunile si toata energia lui sunt directionate catre lupta, catre riposta! El incepe si directioneaza si mare parte din resursele sale tot catre lupta, pentru a o sustine.

Acesta este un mod de manifestare a unei altfel de "boli", una sufleteasca, venita dintr-un dezechilibru al relatiei omului cu Sufletul sau (ca esenta), cu Spiritul sau, cu Creatorul sau.
Vine din dizarmonia omului in relatie cu viata (cu energia vietii) si cu divinitatea.
Este urmarea deconectarii omului de esenta sa pura, de Sursa Primordiala AtoateCreatoare (de Pace si Iubire neconditionata) din care omul isi trage Esenta, "seva", Suflul Viu!

Cand omul nu este in pace, el intra intr-o lupta de "supravietuire". Nu fizica, ci de supravietuire a ceea ce el crede, stie, vrea si perpetueaza (de la credinte, principii, ideologie de viata, valori, etc.). Este adesea o lupta a Ego-ului care nu vrea sa renunte la ce a "castigat".

In momentul in care lupta (de supravietuire si nu doar) este in fizic, pacea din om este demult pierduta.

Dar de ce lupta omul si aloca atata energie si resurse? Ce vrea el sa "castige" din aceasta lupta?

Raspunsul poate parea paradoxal.
OMUL VREA SA (RE)CASTIGE PACEA!
De fapt aceasta "lupta" este pentru restabilirea echilibrului, a armoniei pierdute.

In mod similar se intampla la nivel macro, la nivel de grupuri, colectivitati, popoare.

Ai vazut cm arata o zona de conflict, un camp de "lupta"? Ti se pare ca este o zona prospera, oamenii sunt bucurosi, totul creste frumos si armonios?
Desigur ca nu: aproape nimic nu creste, nu se dezvolta!
❗️Pentru ca unde este lupta, apare un efect de (auto)distrugere. La fel ca in interiorul omului. De fapt..., de aici a pornit...

Modul optim prin care poate fi restabilita bunastarea, armonia, pacea este prin reconectarea la esenta, la puritate, la Divinul Viu din (fiecare) om.

❓️Te poti intreba: si daca sunt oameni sau colectivitati care nu cred, nu vor sau nu mai stiu cm sa se reconecteze la divinitate (adica la Creatorul lor si a Tot Ceea Ce Este, indiferent cm il numeste fiecare)? Atunci ce se poate face?

🟡 In acest caz, ACCEPTAREA, COMPASIUNEA, IUBIREA SI UNITATEA sunt ajutoare de nadejde.
Fiecare fiinta vie isi doreste sa fie si sa se simta iubita, inteleasa, acceptata si inclusa! inclusiv cele care nu au experimentat constient cm se simte asta!

🌟🕊PACEA INCEPE DIN TINE!🕊🌟
NU UITA ASTA!

🌟 Rugaciunea, meditatia pentru pace creeaza si sustin un camp energo-informational care creste vibratia omului sau a grupului, alchimizeaza energia conflictului si sustin reprogramarea si realgoritmarea campului cu informatii de pace si acceptare.

Sa fim in pace, in iubire si in armonie unii cu altii!
Pace si iubire din inima mea in inima ta! 🕊
Laura
🤍🌟🕊🌟🤍🌟🕊🌟🤍

01/06/2026

La multi ani copii ai Pamantului, copii ai Universului, copii ai Vietii, copii ai Creatorului Unic (Sursa)!
Pastrati-va puritatea, amintiti-va bucuria, folositi-va creativitatea, cresteti-va increderea, onorati-va libertatea, activati-va curajul si indrazniti!
Sunteti Vii si sunteti minunati!
Sunteti un Miracol al Vietii!
Sarbatoriti-va! Onorati-va! Meritati!
La Multi Ani copiilor din noi! 🥂🌟🤍

22/05/2026

CUM NE AJUTA RELATIILE?

Sunt frumoase relatiile! Sunt pretioase!
Sunt o (re)sursa continua de invatare, de explorare, de adaptare si flexibilizare, de autocunoastere prin raspunsurile si reactiile care apar spontan, dar si de crestere si de imputernicire, de (re)innoire a ta, ca om, la toate nivelurile!

Relatiile reprezinta cel mai firesc si pur mod in care testam "pe viu" cm stam in momentul prezent: cat am integrat, inclusiv la nivel de corp fizic, ceea ce am constientizat, schimbat, transformat, vindecat in noi si in viata noastra!

Pentru ca una este sa instalezi un program nou, un algoritm nou, o caracteristica noua, o actualizare noua, etc., sa le deschizi sau sa le rulezi din cand in cand si alta este sa le folosesti zi de zi, ca prim impuls si instinct (natural) de utilizare!

Insa relatiile sunt si mai mult de atat! Sunt o conexiune vie intre suflete, intre spirite, intre Fiinte Vii!
💜 O relatie este ca o frecventa deschisa, ca si cm dai drumul la un radio si se transmite exact ce este pe frecventa selectata atunci, de la ambii parteneri!💜
Poti, astfel, observa daca trasmisia este armonioasa sau nu!

Intr-o relatie, indiferent de natura ei, omul vine cu tot ce este el, la toate nivelurile.

❗️De aceea relatiile nu sunt asa cm le vrem noi, cm ne asteptam, proiectam sau cm facem "eforturi" sa fie!

🟣 Relatiile sunt asa cm suntem noi si cm sunt oamenii cu care intram in relatii, pana in cele mai profunde aspecte! 🟣

In acest sens, este prioritar sa te cunosti cat mai bine pe tine, in profunzime, sa stii cine esti in esenta, sa vezi si ce este in subconstientul tau, ce bagaj cari si poate nu stii, etc.!
In acelasi timp, ia-ti timp si asigura-te ca stii si cine sunt partenerii tai de relatii, dincolo de aparente!

Daca vrei sa schimbi sau sa imbunatatesti o relatie a ta, schimba-te sau imbunatateste-te pe tine intai! Asta iti influenteaza toate relatiile tale!

🟡 Daca ceea ce ai gandit, crezut, simtit, vorbit, infaptuit pana acum te-au adus in acest punct si relatia ta nu este implinitoare, atunci exact aici poti incepe! 🟡

Ce poti schimba acum in mentalitatea ta, in convingerile si credintele d**a care iti ghidezi viata si relatiile?
Ce emotii apar in anumite momente in relatia ta si cm ai putea sa le transformi?
✅️ Recunostinta, compasiunea te pot ajuta, ele transforma bland!
Ce cuvinte ai adresat (sau acceptat) si care este timpul sa fie schimbate sau comunicate intr-un alt mod?
Ce actiuni ai facut pana acum si ce ai putea incepe sa faci diferit?

Observa, pe rand, aceste aspecte si improspateaza acolo unde este posibil! Se va simti si in relatiile tale!

Relatii implinitoare si armonioase sa avem!
Iubire din inima mea in inima ta!
Laura
🤍🌟🤍



(Music: via Priya!
Disclaimer: This reel and its content are not monetized! Its purpose is solely informational!)

CUM NE AJUTA RELATIILE?Sunt frumoase relatiile! Sunt pretioase!Sunt o (re)sursa continua de invatare, de explorare, de a...
22/05/2026

CUM NE AJUTA RELATIILE?

Sunt frumoase relatiile! Sunt pretioase!
Sunt o (re)sursa continua de invatare, de explorare, de adaptare si flexibilizare, de autocunoastere prin raspunsurile si reactiile care apar spontan, dar si de crestere si de imputernicire, de (re)innoire a ta, ca om, la toate nivelurile!

Relatiile reprezinta cel mai firesc si pur mod in care testam "pe viu" cm stam in momentul prezent: cat am integrat, inclusiv la nivel de corp fizic, ceea ce am constientizat, schimbat, transformat, vindecat in noi si in viata noastra!

Pentru ca una este sa instalezi un program nou, un algoritm nou, o caracteristica noua, o actualizare noua, etc., sa le deschizi sau sa le rulezi din cand in cand si alta este sa le folosesti zi de zi, ca prim impuls si instinct (natural) de utilizare!

Insa relatiile sunt si mai mult de atat! Sunt o conexiune vie intre suflete, intre spirite, intre Fiinte Vii!
💜 O relatie este ca o frecventa deschisa, ca si cm dai drumul la un radio si se transmite exact ce este pe frecventa selectata atunci, de la ambii parteneri!💜
Poti, astfel, observa daca trasmisia este armonioasa sau nu!

Intr-o relatie, indiferent de natura ei, omul vine cu tot ce este el, la toate nivelurile.

❗️De aceea relatiile nu sunt asa cm le vrem noi, cm ne asteptam, proiectam sau cm facem "eforturi" sa fie!

🟣 Relatiile sunt asa cm suntem noi si cm sunt oamenii cu care intram in relatii, pana in cele mai profunde aspecte! 🟣

In acest sens, este prioritar sa te cunosti cat mai bine pe tine, in profunzime, sa stii cine esti in esenta, sa vezi si ce este in subconstientul tau, ce bagaj cari si poate nu stii, etc.!
In acelasi timp, ia-ti timp si asigura-te ca stii si cine sunt partenerii tai de relatii, dincolo de aparente!

Daca vrei sa schimbi sau sa imbunatatesti o relatie a ta, schimba-te sau imbunatateste-te pe tine intai! Asta iti influenteaza toate relatiile tale!

🟡 Daca ceea ce ai gandit, crezut, simtit, vorbit, infaptuit pana acum te-au adus in acest punct si relatia ta nu este implinitoare, atunci exact aici poti incepe! 🟡

Ce poti schimba acum in mentalitatea ta, in convingerile si credintele d**a care iti ghidezi viata si relatiile?
Ce emotii apar in anumite momente in relatia ta si cm ai putea sa le transformi?
✅️ Recunostinta, compasiunea te pot ajuta, ele transforma bland!
Ce cuvinte ai adresat (sau acceptat) si care este timpul sa fie schimbate sau comunicate intr-un alt mod?
Ce actiuni ai facut pana acum si ce ai putea incepe sa faci diferit?

Observa, pe rand, aceste aspecte si improspateaza acolo unde este posibil! Se va simti si in relatiile tale!

Relatii implinitoare si armonioase sa avem!
Iubire din inima mea in inima ta!
Laura
🤍🌟🤍

21/05/2026

❗️FIDELIZAREA CLIENTILOR - NECESARA IN ORICE AFACERE❗️
"Companiile cheltuiesc o avere să aducă clienți noi și aproape nimic să îi păstreze!

Clientul cumpără, primește produsul și intră într-un limbo în care nimeni nu îl mai contactează. Până într-o zi când pur și simplu dispare. Fără reclamație, fără conflict. Doar nu mai cumpără.

Un studiu Bain & Company publicat în Harvard Business Review arată că o creștere de doar 5% în rata de retenție poate genera între 25% și 95% mai mult profit.

De ce? Pentru că achiziția unui client nou costă între 5 și 25 de ori mai mult decât păstrarea unuia existent.

Când pierzi 10 clienți pe lună și trebuie să aduci 10 noi doar ca să rămâi pe loc, arzi resurse enorme fără să avansezi.

Trei lucruri concrete pe care le poți face:

1. Follow-up după vânzare! Contactează clientul în primele 7 zile să vezi dacă e mulțumit! Apoi la 30 de zile să vezi cm e experiența. Apoi la 90 de zile cu ceva de valoare. Trei contacte simple care pot transforma un client unic în client recurent!
2. Urmărește semnalele de plecare! Clientul care cumpăra lunar și acum cumpără la 3 luni se îndepărtează. Dacă observi la timp, poți interveni. Dacă observi când deja a plecat, e prea târziu!
3. Comunică și când nu vinzi! Dacă singurul moment când clientul aude de tine este când vrei să îi vinzi ceva, te va ignora. Pentru fiecare comunicare de vânzare, fă trei comunicări de valoare: un articol util, o idee practică, o felicitare!
Fidelizarea nu este un program de puncte! Este decizia de a trata fiecare client existent ca pe cel mai valoros activ al firmei. Pentru că exact asta este."
(Lorand Soares Szasz)

❗️Nota: Rata de retentie (mentionata mai sus) reprezinta capacitatea unei companii / afaceri de a-si pastra clientii pe o perioada data.
Acest indicator reflecta satisfactia clientilor (care aleg sa foloseasca in continuare produsele si serviciile companiei), loialitatea lor si ajuta in sustinerea profitabilitatii (costa mult mai mult atragerea unui client nou decat fidelizarea unui client existent)!
In plus, un client multumit este un mesager al brandului (al companiei), atragand alti clienti!

❗️FIDELIZAREA CLIENTILOR - NECESARA IN ORICE AFACERE❗️"Companiile cheltuiesc o avere să aducă clienți noi și aproape nim...
21/05/2026

❗️FIDELIZAREA CLIENTILOR - NECESARA IN ORICE AFACERE❗️
"Companiile cheltuiesc o avere să aducă clienți noi și aproape nimic să îi păstreze!

Clientul cumpără, primește produsul și intră într-un limbo în care nimeni nu îl mai contactează. Până într-o zi când pur și simplu dispare. Fără reclamație, fără conflict. Doar nu mai cumpără.

Un studiu Bain & Company publicat în Harvard Business Review arată că o creștere de doar 5% în rata de retenție poate genera între 25% și 95% mai mult profit.

De ce? Pentru că achiziția unui client nou costă între 5 și 25 de ori mai mult decât păstrarea unuia existent.

Când pierzi 10 clienți pe lună și trebuie să aduci 10 noi doar ca să rămâi pe loc, arzi resurse enorme fără să avansezi.

Trei lucruri concrete pe care le poți face:

1. Follow-up după vânzare! Contactează clientul în primele 7 zile să vezi dacă e mulțumit! Apoi la 30 de zile să vezi cm e experiența. Apoi la 90 de zile cu ceva de valoare. Trei contacte simple care pot transforma un client unic în client recurent!
2. Urmărește semnalele de plecare! Clientul care cumpăra lunar și acum cumpără la 3 luni se îndepărtează. Dacă observi la timp, poți interveni. Dacă observi când deja a plecat, e prea târziu!
3. Comunică și când nu vinzi! Dacă singurul moment când clientul aude de tine este când vrei să îi vinzi ceva, te va ignora. Pentru fiecare comunicare de vânzare, fă trei comunicări de valoare: un articol util, o idee practică, o felicitare!
Fidelizarea nu este un program de puncte! Este decizia de a trata fiecare client existent ca pe cel mai valoros activ al firmei. Pentru că exact asta este."
(Lorand Soares Szasz)

❗️Nota: Rata de retentie (mentionata mai sus) reprezinta capacitatea unei companii / afaceri de a-si pastra clientii pe o perioada data.
Acest indicator reflecta satisfactia clientilor (care aleg sa foloseasca in continuare produsele si serviciile companiei), loialitatea lor si ajuta in sustinerea profitabilitatii (costa mult mai mult atragerea unui client nou decat fidelizarea unui client existent)!
In plus, un client multumit este un mesager al brandului (al companiei), atragand alti clienti!

20/05/2026

Cand Marea Neagra devine turcoaz... 💙🩵🩵

Address

Bucharest

Telephone

+40727773007

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when LAURA TOMA - Life & Business Coach posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Practice

Send a message to LAURA TOMA - Life & Business Coach:

Share