11/02/2026
De ce grup?
Lucrând mult timp cu medicii în procese terapeutice individuale, am început să observăm că subiectele aduse în discuție de oameni diferiți se repetă, ceea ce reprezintă un indiciu clar pentru trecerea la un proces de grup.
În astfel de cazuri, grupul constituie o resursă valoroasă pe care merită să o valorificăm pentru rapiditatea cu care reduce stigmatizarea și izolarea, oferind validare.
Suntem perfect capabili să rezolvăm singuri cele mai multe din situațiile problematice cu care ne confruntăm. Toți știm însă că sunt momente când a avea cui să-i spui cu ce te confrunți contează enorm pentru claritatea gândirii, deciziile informate și starea ta emoțională. Cu cât avem în jurul nostru mai mulți oameni pe care ne putem baza în situațiile critice, cu atât mai puternici și rezilienți vom fi!
De ce adresat medicilor?
În profesia medicală, diferența dintre calm și încordare, dintre a fi focusat și a fi furat de probleme are un impact considerabil. Mai mult, pacientul își simte doctorul și acest lucru are un efect asupra complianței la tratament.
Ce vei găsi la grup?
În primul rând, facilitare cu un grad înalt de profesionalism, fundamentată pe experiență și validată de feedback-ul pozitiv al colegilor care au lucrat cu noi de-a lungul anilor.
Calitatea facilitării se reflectă în experiența fiecărui membru de a fi încurajat să se exprime și apoi în susținerea pe care o primește o dată ce decide să o facă. Știm să avem grijă de vulnerabilitate, știm cât de important este să ne simțim în siguranță.
Și mai știm sigur că vulnerabilitatea este un semn de putere, nu de slăbiciune. Slăbiciunea este să strângi din dinți și să înduri în singurătate momente groaznice care te consumă până la os.
În schimb, puterea reprezintă asumarea responsabilității față de propria bunăstare și față de calitatea îngrijirii pacienților, iar curajul de a cere sprijin clădește capacitatea de reziliență și comunitatea empatică pe care toți ni le dorim.
- link in comentarii