06/02/2026
Se spune că TikTok și alte platforme „creează dependență”. Dar chiar așa stau lucrurile?
Doriți să înțelegeți de ce afirmația "creează dependență" poate induce confuzie și ce înseamnă cu adevărat „dependența întreținută”? Vă invit să citiți mai departe.
Articol:
M-am gândit să scriu câteva cuvinte despre ceva atât de mediatizat și de curând adus în fața justiției: „Platformele dau dependență”. O tânără acuza platformele că, de când era mică, era dependentă de aplicațiile de socializare încă de la o vârstă fragedă, din cauza designului conceput să capteze și să mențină atenția utilizatorilor.
Lumea ia foc și susține!! Da, da, să-i pedepsim... TikTok, FB, etc., creează dependență!
Comisia Europeană însă nu susține asta. Susține că alimentează, dar nu creează.
Ce știm noi din viața noastră?
Din viața de copii și de adulți știe fiecare om în sufletelul lui că nu asta fac platformele. Dacă omul se plictisește sau „nu își găsește liniștea sau locul” și e greu să stea cu asta, mâinile încep să caute butoane, corpul devine agitat, trebuie găsit ceva de făcut. În zilele noastre e ușor să găsești lângă tine un televizor, o tabletă, un PC… și gata, parcă e mai liniște!
Intră omul pe FB, pe TikTok… scrolează și scrolează zile, luni, ani… și acea inițială liniște nu mai e chiar ca la început. Asta neliniștește din nou, chiar irită. Așa că scrolează mai mult… poate, poate mai regăsește o mică liniștire.
Asta se numește dependență.
Ea nu apare de la platformă, ci de la neliniște. Nici măcar platforma nu poate umple, în timp, acea neliniște, acel „nu-mi găsesc locul”… nici cu multe noutăți, nici cu recompense. După o vreme, nu mai are efect! Ce poate face platforma este, într-adevăr, să mai dea puțină dopamină, să întrețină căutarea multă vreme, până apar nervii că de fapt nu îl mai liniștește nimic pe om.
Dopamina nu creează golul neliniștii. Golul creează nevoia de dopamină.
Copiii nu apelează la rețele de socializare și jocuri pentru că totul e bine și platforma strică. Ci pentru că nu e nimeni acolo care să înlocuiască platforma. Neliniștea, singurătatea, lipsa existențială nu pot fi înlocuite cu dopamină de la platforme. Doar amorțite, uitate pentru o vreme. Dar e mai comod să dăm vina pe algoritmi.
În același spirit, golul se poate lega de orice, nu numai de platforme: activități nesfârșite, carieră (workalcoolism nu degeaba i se zice așa), modă, travel, zahăr, sare, alcool, mâncare, chiar și oameni obiectivizați… Ce facem? Le desființăm pe toate? Ok, le desființăm… cu ce rămânem?
Dar nu este despre a desființa nimic… ci despre a ști la ce folosesc.
Întrebarea care rămâne:
Dacă nu platformele ne fac dependenți, suntem pregătiți să ne uităm la ce anume încercăm să amorțim?