03/06/2026
DE CE CULMEA FRUCTELOR?
Producem sucuri și siropuri doar din fructe (inclusiv ginkgo biloba) cultivate de noi în Covasna din următoarele motive:
Am făcut un studiu cu Facultatea de Știința și Ingineria alimentelor din Galați și a rezultat că soiul de cătină cultivat aici în Covasna are un conținut net superior de vitamine și alte microelemente în comparație cu același soi cultivat în alte areale are țării. Studiul comparativ a avut ca bază doar determinări științifice-academice, nu doar simple informații de pe internet. Este soiul de bază pentru siropul de cătină. Și s-au identificat cel puțin două elemente:
1. mineralizare foarte puternică a solului (zonă postvulcanică).
2. ionizare negativă foarte puternică a aerului. Ionii negativi sunt extrem de benefici oricărui organism viu, inclusiv plantelor (ca o paranteză, sunt persoane care vin în Covasna și singurul lor tratament este aeroterapia, adică respiră aerul din zonă).
Prin intuiție (nu am făcut studiu decât pentru cătină) considerăm că orice fruct sau legumă cultivată în zonă are beneficii îmbunătățite.
- Cultivăm Soiul de cătină „Surpriza Reginei”, extrem de rar în România. Din analizele realizate la aceeași facultate, a rezultat că „Surpriza Reginei” este soiul de cătină cu cea mai mare concentrație de uleiuri, carotenoide și activitate antioxidantă (este soiul din care facem sucul de cătină).
- Din pudra de cătină nu extragem uleiul.
- Afinul siberian (afin sălbatic adus din nordul Japoniei) conține mult mai mulți antioxidanți decât afin sălbatic ( de pădure).
- Afinul canadian (saskatoon ) este fructul cu cea mai mare concentrație de vitamina B2 (riboflavină), mangan și biotină.
- Aronia este un fruct cu o concentrație foarte mare de vitamina K.
- Avem o selecție din cele mai performante soiuri, toate culturile sunt împărțite în loturi mici pentru a putea recolta totul la momentul optim în ceea ce privește conținutul de microelemente. Nimic nu este industrial, totul se derulează în mod artizanal.
- Chiar dacă nu suntem certificați ecologic, nu folosim nici un fel de substanțe chimice în culturile noastre (de altfel, cultura de cătină este ecologică prin natura sa).
- Mierea de albine provine tot din zona noastră, avem o înțelegere cu apicultorul pentru un anumit standard de calitate.
- Prin pasteurizare, am pierde complet Vitamina C și aprox 50% din celelalte microelemente. Având în vedere cele menționate mai sus, ar fi corect față de clienții noștri?
- Prin faptul că nu conțin conservanți, apă, zahar, aditivi sau alte adausuri, produsele noastre contribuie din plin la sănătatea celor care le consumă.
Fiind vorba de multă pasiune și fairplay față de clienți, preferăm să rămânem în această nișă mică care nu aduce suficiente venituri, dar multă mulțumire celor care le consumă.
Comenzile se pot face telefonic la 0764333444 sau pe site-ul nostru: https://culmeafructelor.ro/