Socaciu Gabriel Terapeut

Socaciu Gabriel Terapeut O pagină de descoperire a propriei autenticităţi şi capacităţi de vindecare

O mare parte din puterea alchimică și creativă a energiei feminine este stocată în uter.Foarte mult timp, acest centru d...
24/06/2026

O mare parte din puterea alchimică și creativă a energiei feminine este stocată în uter.
Foarte mult timp, acest centru de putere și creativitate a fost stigmatizat, pus la zid, învinuit de către diferite curente așa zis spirituale și culte religioase dominante și separatiste.

Uterul păstrează memoria traumelor suferite în timp, iar acestea se perpetuează sau se alchimizează cu fiecare experiență de viață a unei ființe.

Uterul este un organ de procesare și transformare a energiilor care vin din câmpul subtil al emoțiilor umane, din ceea ce numim răni ale sufletului, stigmate și reprimări afective.

El este foarte receptiv la tot ceea ce înseamnă "sentiment inferior" iar educația și igiena emoțiilor de la o vârstă fragedă este de o importanță covârșitoare.
Mulți părinți transmit inconștient de multe ori copiilor mesaje pline de incertitudini, îngrijorare și nesiguranță privitor la acest aspect al viitoarei vieți intime și afective. De cele mai multe ori, această educație lipsește, sau se reduce la propriile experiențe de viață preluate și apoi transmise genetic.

Dramele emoționale nerezolvate se transmit în câmpul subtil al copiilor, în special în intervalul 7-14 ani, o perioadă pe care puțini adolescenți o trec bine din punct de vedere emoțional.

Uterul absoarbe tot ceea ce înseamnă memorie negativă, reprimată, stagnantă, cu scopul vindecării și reconcilierii.

Nu există loc din corpul uman care să simtă mai profund plăcerea, bucuria, extazul, dar și durerea, rușinea și auto blamarea prin învinuire și însingurare decât uterul.

Toate dramele, separările, învinuirile și luptele interne somatizează la nivelul uterului, apoi această energie corect, sau incorect reciclată și transformată se transmite centrilor energetici numiți superiori.

Multe femei încearcă să cultive bucuria și pacea la nivelul inimii, dar ceea ce numim suflet, sau suflu divin pornește din străfundul memoriilor ancorate la nivelul uterului.

Acolo se află cheia care deschide porțile raiului, sau ale iadului, două stări ale conștiinței care trăiesc încă o profundă scindare și separare.

În realitate, cu cât o ființă depășeste mai mult această graniță dintre cele două lumi aparent separate, punând capăt învinuirii și dezbinării interne, cu atât chimia organică se va înălța și procesa spre stări mai elevate ale conștiinței.

Ceea ce este numit procesul iluminării nu se poate întâmpla decât în acele momente de grație în care nu există nici un element de separare, control și competiție între centrii energetici "inferiori" și "superiori."

Totul în evoluția spirituală începe și se sfârșește cu corpul, iar energia sufletului își găsește în cele din urmă sălaș în părțile cele mai ascunse și întunecate ale materiei și corpului uman.

Din acest punct de vedere, uterul este acel punct terminus, acel paradis metaforic, care va pune capăt tuturor conflictelor umane privitoare la orice granițe: teritoriale, sexuale, culturale, administrative, economice.

Până la acel moment, fiecare femeie are nevoie să își reamintească de sensul vital al conceperii și sacralității vieții.

Conceperea de copii și sexualitatea reprezintă o fundație, un punct de sprijin, dar adevărata alchimizare începe doar după ce sarcinile fiziologice și carnale se transformă în energii ale compasiunii, acceptării și iubirii necondiționate.

Carnea se întrepătrunde în cele din urmă cu spiritul, iar această perspectivă reprezintă de fapt adevărata iubire de sine vindecătoare.

Secretul alchimiei constă doar în găsirea iubirii.
Această iubire este liantul care unește cele două lumi, cea profană și cea sacră, cea a rușinii și învinuirii cu cea a iubirii necondiționate.

Uterul este o poartă de trecere, un canal de legătură între două lumi pe care nu le vedem, dar care coexistă în permanență.

"Ceea ce numiți iubire de sine nu este o sforțare în afara voastră, ci o bucurie, o pace a  sufletului, care se simte în...
24/06/2026

"Ceea ce numiți iubire de sine nu este o sforțare în afara voastră, ci o bucurie, o pace a sufletului, care se simte în interior.
Când lipsește această bucurie înseamnă că sunteți separați de acest sine, de acest întreg și această iubire poate fi doar o formă de egoism și separare."
Comenzi în linkul din comentariu

Salutare, oameni dragi În această vară vom face mai puține întâlniri online, cred că o dată pe lună este cel mai bine.Va...
23/06/2026

Salutare, oameni dragi

În această vară vom face mai puține întâlniri online, cred că o dată pe lună este cel mai bine.

Vara mi se pare foarte potrivită comunicarea directă, așa că vă invităm la Pojorâta, în Bucovina.

Avem două tabere deja programate, în perioada 2-5 iulie și în 17-23 august

Aceasta este o invitație la a ne cunoaște, a ne dezvolta și a evolua împreună.

Din experiența personală am descoperit că un grup și un loc potrivite pentru energia noastră facilitează acest proces intern.
În plus, contribuie și la o susținere sufletească și spirituală pe care de multe ori nu le găsim nici măcar în familiile noastre.

Așa că vă invit să ne cunoaștem și fizic, nu numai online.
Pentru cine nu poate veni în POJORÂTA în acele intervale de timp, o poate face altădată.
Aici fac și terapii pentru cine este interesat.

De asemenea, cine dorește să contribuie la sprijinirea comunității noastre din Pojorâta mă poate contacta în privat.
Avem multe de făcut aici atât în plan material, cât și terapeutic, sufletesc.

Revenind la cele două tabere

Avem în program drumeții zilnice în zona munților Rarău, un loc minunat, cu multe zone de explorat și simțit.
Punctele vizate sunt Pietrele Doamnei, Popii Rarăului, mânăstirile mai retrase din zonă. Mânăstirea Ioan Iacob Corlățeni este considerată un Athos românesc, merită vizitată și aprofundată zona.

Se spune despre aceste locuri retrase ale munților Rarău că au fost și încă sunt foarte potrivite pentru rugăciune și introspecție. Este considerat locul cu cei mai mulți pustnici din țară.

Avem ales ca loc de cazare o pensiune liniștită și discretă, acolo vom avea și o parte din activități, vom pregăti împreună mesele zilnice.

Vom intra și pe teritoriul terapeutic, avem discuții de grup și un program comun de respirație, introspecție și contemplare.
Nu ne vor lipsi nici leacurile de plante medicinale din aceste locuri.
Pentru cine dorește să învețe reflexoterapie avem și un Atelier special pentru asta, cu tehnici și metode simple și eficiente, pe care le voi arăta personal.

La tabăra din august îl avem ca ghid și călăuzitor pe Petrea Ciortan , un om al muntelui, cu mare deschidere spre natură și viață spirituală.

Ca și costuri de participare:

Tabăra din 2-5 iulie
1200 și 1500 lei, în funcție de alegerea camerei, cu cineva în cameră sau singur.

Tabăra din 17-23 august
2400 și 2900 lei, aceleași condiții.

În acest moment avem mai mult varianta cu un coleg/ colegă de cameră.

Nu solicităm plata în avans.

În cazul în care există dorința de a veni, dar nu sunt resursele materiale suficiente putem să discutăm acest aspect separat.

În Pojorâta avem și gară, pentru cine dorește să ajungă cu trenul.
Cine simte să se alăture grupului îmi poate trimite mesaj, sau poate suna la Tf 0734 726 932
Vă îmbrățișez.

Un procent covârșitor de oameni suferă de afecțiuni autoimune și hormonale: un fel de incapacitate internă de autoreglar...
23/06/2026

Un procent covârșitor de oameni suferă de afecțiuni autoimune și hormonale: un fel de incapacitate internă de autoreglare și guvernare proprie.
Cam unul din trei oameni (nu am făcut un studiu de temă) spune că are "ceva hormonal sau autoimun."
Mulți iau pastile prescrise pentru toată viața.
Lesne de imaginat că aceste lucruri nu se pot regla doar folosind pastile și alte tratamente care merg pe simptome.
Vindecarea aceea durabilă și consistentă nu vine doar ca urmare a unui tratament sofisticat de la medici, nici urmând terapii holistice, naturale, nici bând apă de izvor, nici ținând posturi lungi și chinuitoare.
Nu este nici măcar o chestiune de credință în ceea ce numim abstract Dumnezeu.
Această vindecare se produce la anumiți indivizi, paradoxal, tocmai în acele momente de împăcare cu sinele, de capitulare și non contrarietate internă.
De multe ori fără a urma, sau a mai urma vreun protocol medical sau terapeutic anume.
Uneori, această stare vine aproape pe nepusă masă, de aici și numele de "vindecare spontană" dat acelor procese miraculoase pentru știință.
Celulele interne se reconciliază și încetează lupta și revolta una împotriva alteia.
Războiul intern se sfârșește. Apoi boala intră în remisie, bate în retragere, iar corpul începe procesul de refacere.
Respirația devine mai profundă și contemplarea lumii înlocuiește revolta împotriva lumii.
Cred că multe dintre afecțiunile prezente și pe care le numim în feluri diferite, boli autoimune, hormonale, degenerative, sunt rodul acestor conflicte interne în stare latentă sau activată.
O neiertare de sine dusă sub spectrul învinuirii și revoltei permanente.
Un zid pe care îl păstrăm în interiorul lumii noastre.
O scindare internă între celule, adevăruri, credințe, idealuri pe care nu le ascultăm și cărora nu le dăm sens și direcție.
La un moment dat, când acest conflict încetează, sau se reduce, începem să simțim liniștea aceea nedefinită și incapabilă să fie catalogată de vreo știință.
Congestiile, tensiunile, inflamațiile, durerile se autoreglează.
În acele momente de capitulare, de auto aceptare (nu de blazare sau negare) orice devine posibil.
Marile realizări, ca și vindecările de altfel, vin atunci când nu le mai căutăm, când nu le constrângem cu credințele, așteptările și condiționările inutile.
Morala vieții este de multe ori necunoscută minții noastre.
Când putem ierta fără nici o sforțare, ca o respirație adâncă care eliberează tot balastul pus pe inimi, putem lăsa loc liber vindecării.
Indiferent de numele bolii.

Epifiza reprezintă o particulă minusculă din creier cu rol principal în reglarea somnului.Această glandă, care produce h...
22/06/2026

Epifiza reprezintă o particulă minusculă din creier cu rol principal în reglarea somnului.
Această glandă, care produce hormonul melatonină, are mai multe însușiri speciale și profunde, care abia acum încep să fie cercetate de știință.

În plan organic, epifiza are o legătură strânsă cu hipofiza și dirijează împreună cu aceasta multe procese vitale ale corpului.

Multă vreme, epifiza, sau glanda pineală, a fost investigată doar de științele esoterice ale vremurilor și pătrunderea pe teritoriul ei era un fel de nișă accesibilă doar unor ființe extrasensibile.

Ea mai este cunoscută și ca cel de-al treilea ochi, o poartă către lumea nevăzută a universului, un sălaș în care se dezvăluie ceea ce este cunoscut ca Taine și revelații ale lumii divine.

Poate cel mai mare inamic în dezvoltarea acestei glande îl reprezintă chiar progresul tehnologic și informațional care stau la baza dezvoltării societății actuale.

Oamenii se conectează prin tehnologie și aparatură din ce în ce mai mult și mai facil la lumea exterioară, dar pierd din ce în ce mai rapid contactul cu intuiția și perceperea senzorială a lumii subtile.

Multe boli psihice și mentale au la bază separarea de o lume extrasensibilă, care oferă adevărata hrană pentru creier, inimă și glandele endocrine.

În acest fel, al separării, putem înțelege cauzele mai profunde ale bolilor, singurătății și nefericirii celor mai mulți oameni.

Izolarea și solitudinea necesare dezvoltării armonioase ale hipofizei și epifizei se obțin din ce în ce mai greu în ziua de astăzi.
Unul dintre inamici îl constituie distragerea atenției, un proces aproape inconștient prin care mintea omului participă practic la toate procesele vieții și se identifică cu acestea.

Epifiza, pe de altă parte, se activează doar în acele momente de pierdere a controlului, conștienței de suprafață și presiunii sarcinilor și îndatoririlor.

Ea are nevoie de contemplare, introspecție și cercetare dincolo de logică, rațiune, dogme și credințe pietrificate.

Acel imbold hristic referitor la importanța de a fi copii este legat de inocență și neștiință mai degrabă decât de a cunoaște și a cerceta adevăruri cu ajutorul minții.

Există un paradox interesant, care ne spune că abia atunci când nu vom mai avea acces la cunoaștere, informație și progres ne vom întoarce la natura inocentă primordială.
Pilda fiului rătăcitor este elocventă în acest caz.

Acesta nu este un recul în calea evoluției, ci un lucru necesar creșterii spirituale.
Inteligența artificială, tehnologia, știința vor definitiva ultima etapă înainte de intrarea în ceea ce numim Eden, sau noul pământ.

Ele vor contribui la distilarea și transformarea materialului genetic actual și îl vor procesa astfel încât el să permită marea schimbare.

Sigur, acest proces este și va fi foarte dureros atât pentru cei ce vor nega și vor lupta cu inteligența artificială și avansul tehnologic, cât și pentru cei ce se vor lăsa dominați de aceste curente tranzitorii, renunțând la propriul discernământ.

Ceea ce va rămâne și va dăinui va fi esența divină, scânteia numită suflet și umanitatea, ca întreg, nu doar ca o sumă de indivizi.

Epifiza, asemenea celorlalte glande endocrine, este purtătoare de suflet, ea este un teritoriu care se deschide din ce în ce mai mult celor ce înțeleg lumea de dincolo de simțuri și se lasă conduși de ea.

În această vară voi face reflexoterapie mai mult în Pojorâta, în Bucovina.În funcție de vreme putem face terapia în aer ...
21/06/2026

În această vară voi face reflexoterapie mai mult în Pojorâta, în Bucovina.
În funcție de vreme putem face terapia în aer liber, într-un loc cu o priveliște deosebită.
Aici, la poalele munților Rarău, pare a fi o zonă predestinată terapiilor holistice și deschiderii inimii.
Unele locuri ne cheamă aparent fără un motiv anume.
Pentru cei ce doresc să înțeleagă mai bine ce înseamnă terapie holistică, această zonă poate veni cu mai multe răspunsuri și clarificări.

În afară de terapie putem face o drumeție în imediata vecinătate a Pojorâtei.

Te pot ajuta cu sugestii de cazare în imediata apropiere, dacă dorești să stai în zonă mai multe zile.

O reamintire și pentru taberele pe care le facem la POJORÂTA în această vară:
2-5 iulie
17-23 august..

Programări pentru terapii și tabere la 0734 726 932

Dinții sunt elemente de legătură cu rețelele de organe și cu realități sufletești și emoționale pe care le exprimăm și t...
21/06/2026

Dinții sunt elemente de legătură cu rețelele de organe și cu realități sufletești și emoționale pe care le exprimăm și trăim.

Degradarea danturii este legată de mulți factori, legați de alimentația procesată, lipsa igienei, prezența aditivilor inclusiv în pastele de dinți, substanțele poluante etc.
Dar dantura este strâns legată și de calitatea trăirilor, emoțiilor, stărilor sufletești.

Stima de sine, vitalitatea, împământarea, emoțiile, experiențele de viață își pun amprenta asupra danturii (dinții și gingiile)
Dinții se îmbolnăvesc asemenea organelor, ei sunt o oglindire a stării generale de sănătate.

Incisivii și caninii exprimă vitalitatea și puterea organică, voința, capacitatea de a înainta în viață fără opreliști, asumarea unor responsabilități în viața de zi de zi.
Molarii și premolarii oglindesc mai mult starea psihică și emoțională și ceea ce procesăm din amintiri și subconștient.

Oamenii din trecut erau selectați pentru munca fizică după calitatea danturii și a coloanei vertebrale.
Dantura reprezenta și o carte de vizită pentru elite și un prilej de selectare al viitorilor parteneri.

Faptul că avem atât de mulți medici și atâtea aparate de investigare și tratament reprezintă și un adevăr crud al procesului de degradare al corpului, al procesării vieții și al adaosului unor substanțe așa zis nutritive.

Nu în ultimul rând, arată o degradare față de etica moral divină, față de legile subtile ale naturii.

A înlocui dinții cu implanturi nu este un progres, ci un compromis care astupă artificial un gol.
De multe ori, acest gol îl reprezintă un conflict interior, o traumă neexprimată, o frică profundă față de viitor, un conflict latent sau activ cu propriul sine, o învinuire constantă.

O iertare profundă de sine la nivel sufletesc poate reprezenta cel mai bun medicament pentru dantură și întregul corp.

Dinții au nevoie de îngrijire și curățare, dar acest proces extern nu reprezintă nimic dacă nu rezolvăm cauzele conflictelor emoționale interne.

Învinuirea și neiertare de sine, nemulțumirea, auto deprecierea, rușinea și criticile somatizează în timp în afecțiuni diferite, de la carii, infecții și abcese la paradontoză și inflamații cronice.

Vă așteptăm cu drag în munții Rarăului
20/06/2026

Vă așteptăm cu drag în munții Rarăului

Te invit la terapie într-o zonă pitorească a țării
20/06/2026

Te invit la terapie într-o zonă pitorească a țării

Address

Izvorul
Ploiesti
100286

Telephone

+40734726932

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Socaciu Gabriel Terapeut posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Practice

Send a message to Socaciu Gabriel Terapeut:

Share

Category