16/06/2026
Furia, această barieră nepermisă pentru femei, această emoție care ne sperie teribil și sub care am îngropat zeci de credințe limitative, are de fapt, atât de multe lucruri sănătoase în ea. Mă întreb: oare când o să devină social acceptabil ca o femeie să fie furioasă, fără să i se pună etichete dintre cele mai înjositoare?
Privind prin prisma societății românești, a istoricului nostru și a credințelor de tipul „bătaia e ruptă din rai”, noi corelăm automat furia cu violența, când, de fapt, una nu trebuie neapărat să ducă la cealaltă.
Mai mult, când ceva ne este interzis să simțim ca femei, pentru că nu se face, nici nu știm cm am putea să o facem, pentru că nu am experimentat-o niciodată pe pielea noastră în mod sănătos. Maxim am trăit-o ca martore la furia bărbaților care, de cele mai multe ori, neavând nici ei spațiu de procesare pentru ceea ce simțeau, au descărcat-o sub formă de abuz, violență, distrugere. Iar asta sperie teribil pe oricine privește dinafară. Am învățat să ne temem de furie pentru că am văzut-o doar în haine de monstru.
Și când ceva te sperie, sau când acum pur și simplu înțelegi logica din spatele ei și ai vrea să o simți, dar ai reprimat acea emoție atâția ani, ce faci cu ea? Cum te împrietenești cu furia?
Pentru că ceea ce ai reprimat nu a trecut. Nu dispare doar pentru că alegi să nu te mai uiți acolo. Din contră: va răbufni ca puroiul dintr-o bubă, mereu prin altă parte, până când o adresezi. Iar dacă insiști să nu o adresezi niciodată, singura formă de exprimare care îți mai rămâne este tristețea. Tristețea este minunată și ea ca formă de procesare, de eliberare, indiferent de gen, însă nu este tot ce ai nevoie. Când rămâi blocată doar în ea, te adâncești tot mai mult, până când te trezești într-un hău din care nu mai vezi luminița, pentru că te ține în loc.
Furia, așa oribilă cm sună și cm am fost învățate societal să o vedem, are ceva magic în ea: acțiunea! Furia te mișcă, te scoate din tiparul de a face pe placul tuturor și de a-i prioritiza pe alții, și te împinge să te alegi pe tine. Furia este energie pură care, folosită într-un mod constructiv, te poate propulsa în direcția propulsa în direcția potrivită pentru tine mai bine decât crezi.
Furia nu este violență. Furia nu este lipsă de respect. Furia nu este răzbunare.
Furia este energie vie. Este flacăra din tine care îți arată unde este nedreptatea, unde s-a încălcat o graniță sau unde ceva nu mai este ceea ce tu ai nevoie. Furia îți poate deveni aliat și poate contrabalansa, în sfârșit, tristețea apăsătoare.
Astăzi sunt la modă acele camere de eliberare (rage rooms), unde mergi și spargi obiecte. Sunt utile ca un prim pas, ca o testare a corpului cu acea energie, însă mi se par limitative. Exprimarea furiei nu înseamnă doar distrugere. Ea are mult mai multe nuanțe și metode de a fi scoasă la suprafață într-un mod care să te împuternicească, nu doar să te obosească fizic, să îți ofere alte perspective, să îți dea imbold să schimbi sau ajustezi situații în favoarea ta.
De aceea, te invit să ai blândețe față de tine și de procesul tău. Dacă nu ți-ai trăit furia în copilărie sau în adolescență și abia acum, la vârsta adultă, încerci să te împrietenești cu ea, este foarte probabil ca primele voastre „întâlniri” să nu fie cele mai elegante, constructive sau reușite. S-ar putea să strigi prea tare, s-ar putea să tremuri, să spargi două farfurii, s-ar putea să pară prea mult.
Este în regulă și asta la început, atâta vreme cât e despre tine și cu tine, nu cu alții sau în capul altora. Până nu încerci, nu ai cm să înveți să o îmblânzești, să o dezbraci de hainele de inamic sau monstru, de exemplele trăite și sa o transformi în acel protector blând, care te mișcă înspre autenticitatea ta cu direcție si claritate.