03/06/2026
In zgodi se eksplozija govora! 💬✨️
Kaj se dogaja med 2. In 3. letom starosti → iz “mama, daj” v “mama, daj še sok” — včasih skoraj čez noč. 😉
Obdobje med 2. in 3. letom pogosto imenujemo eksplozija govora, saj otrok začne vedno bolj povezovati besede in aktivno raziskovati svet z jezikom.
Pogosto slišimo:
▫️ “mama daj”
▫️ “še piškot”
▫️ “avto gre”
▫️“kaj je to?”
▫️ “kje je?”
Otrok ne uporablja več le posameznih besed, ampak z jezikom izraža želje, misli in čustva. 🫶
V tem obdobju:
• besednjak hitro raste
• govor postaja vedno bolj razumljiv
• starši razumejo večino povedanega
• drugi pa še ne vedno — in to je normalen del razvoja
Kako lahko razvoj govora spodbujaš doma?
▫️ razširjaj otrokove izjave: “avto” → “Ja, rdeč avto vozi.”
▫️ poimenuj in opisuj stvari okoli sebe
▫️ pusti otroku čas za odgovor
Tako spodbujaš razvoj stavkov in jezika.
❕️Pozorni bodimo:
– če otrok ne povezuje besed
– če uporablja zelo malo besed
– če je govor zelo težko razumljiv tudi staršem
Takrat je smiselno preveriti razvoj govora pri logopedu.
V tem obdobju otrok preide iz posameznih besed v pravo jezikovno izražanje. Shrani objavo za kasneje in sledi profilu za več vsebin o govorno-jezikovnem razvoju otrok. 😉🫶