05/06/2026
O vyše minútu si zlepšiť osobák v disciplíne, ktorú nielenže netrénujem, ale ešte aj neznášam 😃 nie je teda vôbec zlé 😃
Dnes sa mi na mojich prvých Majstrovstvách sveta podarilo hrať mŕtvolu na hladine 5 minút a 34 sekúnd a konečne som prekonala tú hranicu, pri ktorej máte pocit, že zomriete 😃 a ktorú som si myslela, že v statike nedokážem nikdy prekonať 🙂
Freeediveri vedia, pre nezainteresovaných vysvetlenie:
Pri zádrži dychu máte najskôr fázu, ktorá je úplný chill a pohodička, ale ako začne narastať hladina CO2 v krvi, začne prichádzať nutkanie nadýchnuť sa. Toto nutkanie najskôr graduje, až sa k nemu postupne pridávajú reflexné kontrakcie bránice ktorá sa teda snaží nadýchnuť keď už vy kašlete na to 😁 S týmito kontrakciami sa pri ponoroch učíme pracovať, uvoľniť sa do nich, nebojovať s nimi.
Postupne začne táto nepríjemná fáza ustupovať a začnete sa cítiť menej a menej naprd 🤪
Až sa dostanete do štádia, v ktorom vám začne byť stále príjemnejšie a nakoniec máte pocit, že vlastne tam viete byť už navždy 😁 Tam ale väčšinou začína už aj hypoxia, čiže nesmiete tomu pocitu podľahnúť a musíte sa včas vynoriť.
Pri dynamických ponoroch mám už nachodenú tú hranicu, kedy to začne byť menej a menej naprd, ale pri statike som sa cez ňu nedokázala preniesť, proste som väčšinu pretrpela - až dodnes 😎☺️🙏
Veľmi sa teším, že táto pozitívna skúsenosť prišla práve na takejto súťaži ❤️☺️
Je to sranda - tento šport... ☺️
English below 😉
😘 pre môjho naj buddyho a partnera za koučovanie ❤️ .nagy2
Veľké ďakujem môjmu trénerovi za to, že ma dostal až sem ❤️