09/10/2026
The other day I was checking out at Academy with my oldest (who is in the 6th grade "only wears athletic clothes phase") and while waiting in line I noticed that candy bars are $5. $5! Granted, we don't buy candy bars like... ever, but when did this happen?! I knew my grocery bills were getting higher and higher over the years, but some things these days seem a little ridiculously priced. As someone who is admittedly frugal (but not to the point of being a crazy-coupon-cutter), I like to find creative ways to save money where I can.
Here's more details:
Buy in Bulk:
* Bulk section
* Whole/half animals
* Costco & Sam's
* Larger cuts of meat, produce, etc.
* If it's on sale and less perishable, buy large amounts
Buy in Season:
* Produce especially (it'll taste better too)
* Farmer's markets
* CSA (community supported agriculture)
Make a Plan:
* Plan and forecast your week so you buy just what you need
* Have a plan so you don't waste the food you purchased
* Freeze most items unless you'll use it within a few days
Be OK with “Making it” Meals
* Sometimes meals just check the box, and that's okay!
* Make "kitchen sink" recipes
* Snacks don't have to be packaged foods all the time
Choose More Unprocessed Meals
* Packaged foods will almost always be more expensive
* Can you focus on more unpackaged, unprocessed foods?
* This will require more preparation time on your part sometimes
* For example, Lara Bars vs dates + pecans or packaged boiled eggs vs making your own
* Stretch meals by adding more veggies, beans, etc.
Take Advantage of Memberships + Discounts
* Thrive Market
* Costco, Sam's
* Rewards points (i.e. Sprouts, Kroger, etc.)
* Coupons, sales
* Aldi's, Trader Joe's (in-store brands)
Pay Less, Spend Time
* Whole chickens vs. cuts
* Whole veggies vs. packaged pre-cut
* Whole nuts vs. packaged nut butters
* Making bone broth vs buying premade
* Gallon of milk to make yogurt vs. tub of yogurt
Stay Focused
* Go shopping alone
* Don't go hungry
* Add up your total while as you go
* Have a BIG grocery haul day and a supplemental shopping day to fill the gaps... and that's it!